Stowarzyszenie sympatyków Grojca
grojec
www.grojec.com.pl
Sobota, 27 Stycznia 2018      Imieniny obchodzi: Ilona, Przybysław, Aniela, Jerzy, Julian, PrzemysławAdmin 5674699
POLECAMY

MIEJSCOWOŚĆ
Historia Grojca
Warto zobaczyć
Grojec w Google maps
Miejscowy Plan ZP
Nazwy ulic
Bezpieczeństwo publiczne
Pogoda w Grojcu
Akcja zima
Podatek Śmieciowy
Parafia pw Ducha Św.
LINKI

Ratuj Tenczyn
Tenczynek (browar)

NPE Wygiełzów
BS Chrzanów
BRODŁA
Regulice
Poręba Żegoty
Szarża Bolęcin
Strona sołecka
Nasi PRZYJACIELE
Klasztor oo Bernardynów
Okleśna
Biblioteka
Marcin MACIEJOWSKI
Teatr Ludowy TRADYCJA
Ćwiczenia na wypadek katastrofy lotniczej2013-10-22 12:22:54
 21 października 2013 r. miały miejsce ćwiczenia na wypadek katastrofy lotniczej.
Scenariusz: Statek powietrzny B-737 800 startujący z Balic do Londynu z 40 pasażerami oraz 5 członkami załogi na pokładzie w trakcie wznoszenia jego silniki uległy awarii, o czym dowódca statku zdążył poinformować Wieżę. W wyniku tej awarii samolot rozbił się na kierunku 07. Zdarzenie to doprowadziło do całkowitego uszkodzenia statku powietrznego, wybuchł pożar i wielu pasażerów zostało poszkodowanych. Kontroler Wieży miał kontakt wzrokowy ze zdarzeniem, natychmiast uruchomił alarm w Lotniskowej Służbie Ratowniczo-Gaśniczej i poinformował Dyżurnego Operacyjnego Portu Lotniczego. Cywilne i wojskowe służby dyżurne niezwłocznie wdrożyły procedury ratownicze. Takie były założenia ćwiczeń z zakresu ratownictwa lotniskowego. Odbywają się one co dwa lata na podstawie odpowiednich przepisów Prawa Lotniczego.
Na ratunek wezwano wszystkie służby - uczestnicy

Na miejscu katastrofy działały formacje: Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków- Balice, Państwowej Straży Pożarnej, OSP Grojec, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Straż Graniczna, Policja, 8 Baza Lotnictwa Transportowego, Urząd Celny, Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, dostawcy paliw dla statków powietrznych.

Przebieg akcji.

Samochody Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej i Wojskowej Straży Pożarnej JW 1155 jako pierwsze udały się alarmowo na miejsce wypadku. W szybkim czasie pożar samolotu został ugaszony co umożliwiło ratownikom wejście na pokład wraku i ewakuacje poszkodowanych. Część pasażerów opuściła statek powietrzny o własnych siłach a osoby nieposzkodowane w asyście Straży Granicznej udały się do strefy bezpiecznej. Na miejscu akcji pojawiły się pierwsze Zespoły Zabezpieczenia Medycznego, które zbudowały punkty medyczne w strefie bezpiecznej. Służby medyczne rozpoczęły segregację rannych. Teren katastrofy oraz drogi dojazdowe zabezpieczały Służby Straży Granicznej i Policji. Dyspozytor KPR uruchamia śmigłowiec LPR do miejsca akcji.
Włączenie OSP Grojec do działań i ich zadania.
W następnej kolejności po Lotniskowej Służbie Ratowniczo-Gaśniczej i Wojskowej Straży Pożarnej do działań przystąpiły 2 zastępy z OSP Grojec. Pierwszym zadaniem wytyczonym nam przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi na miejscu katastrofy była ewakuacja osób rannych na deskach ortopedycznych do punktu medycznego gdzie miała miejsce ich segregacja. Pomimo dużej ilości Zespołów Zabezpieczenia Medycznego, nie były one w stanie zająć się i opatrzyć w wystarczający sposób wszystkich rannych w trakcie segregacji. Dlatego w następnym naszym zadaniu wykorzystaliśmy torby R-1 i szyny Kramera, które mamy na własnym wyposażeniu. To pozwoliło nam na prowadzenie czynności ratowniczo – medycznych, które polegały min. na: podawaniu tlenu, stabilizacji odcinków szyjnych kręgosłupa, tamowaniu krwawień, opatrywaniu ran, stabilizacji złamanych kończyn, zabezpieczaniu przed wychłodzeniem i wsparciu psychicznym. I tak w naszej obecności osoby poszkodowane oczekiwały na transport do krakowskich szpitali zgodnie z kolorem segregacji. Na miejsce akcji docierają pierwsze jednostki PSP i otrzymują zadania od KDR. Na zakończenie ćwiczeń cały teren akcji został przez nas sprawdzony i przeszukany.
Z naszej jednostki OSP w ćwiczeniach wzięło udział 12 ratowników: Krzysztof Ciupek, Kazimierz Wilk, Kazimierz Zdebik, Bartłomiej Mysiura, Przemysław Dudek, Bartłomiej Piechota, Dominik Dudek, Mateusz Berny, Kamil Ciołek, Marek Kuciel, Robert i Artur Targosz.

Cel ćwiczenia
Celem ćwiczenia było sprawdzenie procedur postępowania służb lotniskowych oraz podmiotów zewnętrznych przewidzianych do udziału w sytuacji zagrożenia w rejonie operacyjnym lotniska. Ćwiczenie zakończyło się sukcesem, wszyscy poszkodowani zostali odnalezieni i ewakuowani z miejsca katastrofy, przekazani zespołom ratownictwa medycznego i przetransportowani do szpitali. Ćwiczenia potwierdziły dobrą współpracę pomiędzy służbami ratowniczymi, a także były doskonałą możliwością dopracowania procedur powiadamiania, alarmowania, dysponowania i obiegu informacji pomiędzy wszystkimi podmiotami biorącymi udział w ćwiczeniach.

Tekst: Targosz Robert
Foto: Targosz Artur

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej

Ćwiczenia  na wypadek katastrofy lotniczej
OSP GROJEC 1914

KONTAKT
REKLAMA








MEDIA










Wyślij link    Drukuj  Do góry