Stowarzyszenie sympatyków Grojca
grojec
www.grojec.com.pl
Sobota, 27 Stycznia 2018      Imieniny obchodzi: Ilona, Przybysław, Aniela, Jerzy, Julian, PrzemysławAdmin 5674699
POLECAMY

MIEJSCOWOŚĆ
Historia Grojca
Warto zobaczyć
Grojec w Google maps
Miejscowy Plan ZP
Nazwy ulic
Bezpieczeństwo publiczne
Pogoda w Grojcu
Akcja zima
Podatek Śmieciowy
Parafia pw Ducha Św.
LINKI

Ratuj Tenczyn
Tenczynek (browar)

NPE Wygiełzów
BS Chrzanów
BRODŁA
Regulice
Poręba Żegoty
Szarża Bolęcin
Strona sołecka
Nasi PRZYJACIELE
Klasztor oo Bernardynów
Okleśna
Biblioteka
Marcin MACIEJOWSKI
Teatr Ludowy TRADYCJA
Ochotnicza Straż Pożarna w Grojcu2004-10-15 13:42:15
Historia OSP w Grojcu.


Ochotnicza Straż Pożarna w Grojcu powstała w 1914r. przy prężnie działającym w tym okresie Kółku Rolniczym. W początkowym okresie funkcjonowania podstawowym sprzętem była konna sikawka. W okresie międzywojennym do OSP należało wielu mężczyzn z Grocja.

Po zakończeniu 2 wojny światowej OSP Grojec była stopniowo doposażona, między innymi w motopompę. Niestety w latach 70 następuje proces upadku i degradacji OSP. Zarząd który wtedy zarządzał jednostką nie był gospodarny. Zaczęli odchodzić członkowie a sprzęt uległ zniszczeniu.

SamochódPoczątkiem lat 80 następuje ożywienie działalności OSP. Do jednostki garnie się młodzież jak również dorośli mieszkańcy Grojca. W czynie społecznym udaje się im wyremontować garaż pod Domem Ludowym w Grojcu. W 1984r zostaje wybrany nowy zarząd, który z niewielkimi zmianami działa po dzień dzisiejszy. Pierwszym samochodem jakim dysponowała OSP był samochód Nysa, który jednostka otrzymała nieodpłatnie z Komendy Wojewódzkiej Milicji w Krakowie. Samochód był rozbity po wypadku i również został nieodpłatnie wyremontowany przez druhów z OSP Grojec.

sztandarW 1987 został ufundowany przez społeczeństwo Grojca sztandar. Został on uroczyście poświęcony w Kościele Parafialnym pod Wezwaniem Świętego Ducha w Grojcu. W 1988r druhowie z OSP Grojec wyczyścili z mułu stary staw w centrum wsi i zaadoptowali go na zbiornik przeciwpożarowy. Pojemność zbiornika 1200 m sześciennych wody. Praca trwała całą zimę. Wszystek szlam druhowie ładowali na taśmociąg i transportowali na wały wokół zbiornika. Po wyczyszczeniu zbiornik został ogrodzony, zalany wodą i posadzono drzewa. W 1988r OSP Grojec otrzymała również z Zakładów Chemicznych w Alwerni nieodpłatnie samochód bojowy Star 25 wyprodukowany w 1970r. Był on wyposażony w działko i autopompę, służył OSP Grojec do 1995r a więc aż do oddania do użytku nowego samochodu pożarniczego, któremu zostało nadane imię "KRZYSZTOF" aby zaakcentować imię głównego sponsora OSP Krzysztofa Palus. Krzytof

W 1994r został zakupiony duży samochód bojowy Star 266. Został on przezbrojony w Osinach koło Częstochowy i przystosowany jako samochód ratowniczo - gaśniczy. Fundusze na samochód OSP w Grojcu otrzymała od sponsorów. Lecz w tym momencie powstał problem, gdyż samochód nie mieścił się w garażu, który zajmowała jednostka. Zarząd podjął wtedy decyzję o budowie nowej remizy na miejscu starego stawu w centrum wsi. Budowa ruszyła w 1996r. Pierwszą pracą było osuszenie terenu, oraz sprawdzenie przez saperów z 6 BDSZ czy nie ma tam niewybuchów z 2 wojny światowej. Budowa remizyNastępnie przystąpiono do budowy murów, dachu i wyposażenia wnętrza. Wszystkie prace wykonano w czynie społecznym i zakończono w dniu 30.04.1997r. a więc w równy rok po rozpoczęciu budowy (budowę rozpoczęto 01.05.1996r). Budowa remizyW budowie czynnie uczestniczyli zarówno druhowie jak również członkowie ich rodzin.

W 1992r druhowie z OSP Grojec brali udział w gaszeniu pożaru w miejscowości Hutki koło Olkusza. Spaliło się wtedy 700 ha lasów. W 1997r druhowie walczyli z powodzią w miejscowości Źródła i Okleśna w gminie Alwernia. Było tam wielkie zagrożenie dla mieszkańców wsi spowodowane faktem rozerwania wałów na Wiśle. Jednocześnie inni druhowie nie biorący udziału w umacnianiu wałów zbierali dary dla ofiar powodzi na Opolszczyźnie.DaryDary Udało się zebrać dwanaście dużych samochodów ciężarowych paszy dla zwierząt oraz produktów żywnościowych dla ludzi, które zostały zawiezione w trzech konwojach dla najbardziej potrzebujących ludzi z miejscowści znajdujących się koło Opola.


W 2001r nastąpiła w Polsce kolejna powódź. Tereny naszej gminy też ucierpiały szczególnie Kwaczała i Okleśna. Druhowie pracowali przy umacnianiu wałów na Wiśle oraz wypompowywaniu wody z zalanych domów w Okleśnej, Źródłach i Kwaczale. W tym też czasie druhowie i mieszkańcy Grojca uzbierali 15 dużych samochodów ciężarowych paszy dla zwierząt i produktów żywnościowych i zawieźli je do miejscowości Gorzyce w woj. Podkarpackim koło Sandomierza.DaryDary Wtedy też w Gorzycach spotkali się z Prezesem Zarządu Krajowego OSP. Prezesem Waldemarem Pawlakiem, który wizytował spustoszone przez powódź tereny.




5 maja 2002r strażacy z Grojca uczesniczyli w gaszeniu pożaru w Rafinerii Trzebinia. W wyniku uderzenia pioruna w zbiornik wypełniony olejem napędowym o pojemności 10 000 tys litrów wybuchł bardzo groźny pożar. Akcja trwała całą noc i była niezwykle niebezpieczna zarówno dla uczestniczących w akcji druhów jak również dla mieszkańców Trzebini.

Oprócz akcji ratowniczych intensywnie szkoli się w OSP Grojec drużyny sportowo-pożarnicze co przyniosło wiele sukcesów. Między innymi w 2002r drużyna zdobyła mistrzostwo Powiatu Chrzanowskiego. DaryDaryW zawodach tych startowało 27 drużyn sportowo-pożarniczych. Jak również kilka lat pod rząd drużyna z OSP Grojec zdobywała mistrzostwo Gminy Alwernia. W 2003r. drużyna z OSP Grojec startowała również w mistrzostawch województwa małopolskiego.

Od kilku lat druhowie są współorganizatorami imprezy "Pożegnanie lata" odbywającej się z końcem sierpnia, na której zawsze zjawiają się tłumy mieszkańców Grojca i okolicznych miejscowości.

ŚwietlicaW 2002r. w remizie strażackiej w okresie zimowym czynna była świetlica dla dzieci i młodzieży. Dzieci mogły uczestniczyć w niej w grach i zabawach, korzytając z różnego rodzaju sprzętu sportowego. W czasie funkcjonowania świetlicy wielokrotnie były rozgrywane różnego rodzaju zawody, w których tłumnie uczestniczyły dzieci i młodzież z Grojca i okolicznych miejscowości.
Od listopada 2003 roku kontynuowane są zajęcia na świetlicy w Domu Ludowym. Świetlica ta jest prowadzona przez Stowarzyszenie Sympatyków Grojca.

Należy również nadmienić, PapieżPapieżże druhowie z OSP Grojec uczestniczyli we wszytkich pielgrzymkach papieża Jana Pawła II do ojczyzny, gdzie wykonywali zadania związane z zabezpieczeniem ładu i porządku. Uczestniczyli również w pielgrzymce do Sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach jak również do Sanktuarium w Limanowej.


ŁagiewnikiŁagiewniki












Kościuł
Druhowie z OSP Grojec pracowali również przy budowie Kościoła Parafiarnego w Grojcu jak również pracują w wolnych chwilach w czynie społecznym przy Klasztorze Ojców Bernardynów w Alwerni wykonując różne prace.








Opracował: Krzysztof Ciupek
OSP GROJEC 1914

KONTAKT
REKLAMA








MEDIA










Wyślij link    Drukuj  Do góry