Stowarzyszenie sympatyków Grojca
grojec
www.grojec.com.pl
Sobota, 27 Stycznia 2018      Imieniny obchodzi: Ilona, Przybysław, Aniela, Jerzy, Julian, PrzemysławAdmin 5674699
POLECAMY

MIEJSCOWOŚĆ
Historia Grojca
Warto zobaczyć
Grojec w Google maps
Miejscowy Plan ZP
Nazwy ulic
Bezpieczeństwo publiczne
Pogoda w Grojcu
Akcja zima
Podatek Śmieciowy
Parafia pw Ducha Św.
LINKI

Ratuj Tenczyn
Tenczynek (browar)

NPE Wygiełzów
BS Chrzanów
BRODŁA
Regulice
Poręba Żegoty
Szarża Bolęcin
Strona sołecka
Nasi PRZYJACIELE
Klasztor oo Bernardynów
Okleśna
Biblioteka
Marcin MACIEJOWSKI
Teatr Ludowy TRADYCJA
Z życia parafii2008-11-01 20:09:19
 • 20-lecie powołania parafii w Grojcu
  W sobotę 29 sierpnia 2009 roku delegaci służby liturgicznej z Grojca, odbyli pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i uczestniczyli w diecezjalnym dniu wspólnoty. Do księgi ofiarowanej z darami ołtarza włączyli swoją stronę o następującej treści:(skan karty). W ostatnim czasie w parafii powstały 4 grupy modlitewne (tzw. margaretki), które w roku kapłańskim modlą się za w/w kapłanów


 • Życzenia imieninowe
  Z okazji imienin, parafianie z Grojca życzą Księdzu Proboszczowi obfitości "Łask Bożych", zdrowia, szczęścia oraz radości, która rozpromienia codzienny trud posługi kapłańskiej. Niech św. Stefan wyprasza Księdzu u Boga wszystkie potrzebne dary a ludzka życzliwość niech towarzyszy każdemu dziełu, które ksiądz podejmuje.(foto: Agnieszka Halska)


 • Zielone Świątki - uroczystość odpustowa w Parafii Grojec
  31 maja 2009 roku z okazji "Zielonych Świąt" odbyła się w parafii p.w. Ducha Św. w Grojcu uroczystość, której przewodniczył ks. infuat Janusz Bielański z Kapituły Metropolitarnej na Wawelu. W koncelebracji towarzyszyli mu: ks. kanonik Józef Mrowiec z Zagórza oraz proboszcz naszej parafii ks. dr Stefan Dobrzanowski.
  Uroczystość uświetnił jak co roku występ kapeli z Balic. W procesji uczestniczyły poczty sztandarowe górników i strażaków z Grojca a także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w pięknych strojach krakowskich. Mimo nie sprzyjającej pogody, nie zbrakło dzieci w strojach komunijnych, zespołu krakowiaczek, młodzieży i parafian. Podczas mszy poświęcony został obraz z wizerunkiem Sługi Bożego Jana Pawła II ufundowany przez rodzinę Marii i Henryka Lachów z Grojca.
 • Kaplica p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Grojcu
  Z okazji "Zielonych Świąt" (odpust w Parafii Grojec) stara kaplica stojąca przy ul. Bartosza Głowackiego, przybrała odświętny wystrój. Uzupełniono ubytki tynku, pomalowano elewacje oraz zamontowano tablicę informacyjną zawierającą skróconą historię kapliczki. Należy dodać, że w tych dniach drzwi były otwarte i można było podziwiać pięknie odrestaurowany ołtarz. Wykoszono teren wokół kapliczki i oczka wodnego. Nie zapomniano o wystroju kwiatowym. Za wykonanie tych prac podziękowania należą się: Kazimierzowi Filipkowi, Marii Łytek-Tatoj, Krystynie Madeja, Władysławie Gocał i Krzysztofowi Łuszczkowi.
 • Pielgrzymka do Piekar Śląskich
  2 maja 2009 roku odbyła się z naszej parafii pielgrzymko-wycieczka na ziemie Zagłębia i Górnego Śląska. Zorganizował ją i przewodniczył ks. dr Stefan Dobrzanowski. O godz 7.00 udaliśmy się do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Jest to neogotycki olbrzymi kościół z pięknymi freskami i witrażami z początku XX w. Uczestniczyliśmy także w specjalnej mszy odprawianej przez naszego proboszcza a potem nawiedziliśmy tamtejszą Kalwarię.
  Następnym punktem tej pielgrzymki była bazylika Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz pobliskie sanktuarium św. Antoniego w Gołonogu. Największe wrażenie zrobiło na nas zwiedzanie słynnego pałacu w Pszczynie, odpoczywaliśmy w pięknym krajobrazowym parku okalającym pałac. W drodze powrotnej odwiedziliśmy bogaty w zabytki drewniany kościół gotycki w Jawiszowicach koło Brzeska. Tamtejszy ksiądz proboszcz zadbał o renowację całej świątyni. Zapraszamy na następną pielgrzymkę w lipcu. Jest to okazja do tworzenia wspólnoty, poznawania kraju i pogłębiania życia religijnego w miłej i sympatycznej atmosferze.
 • Zakończono brukowanie wokół kościoła
  W poniedziałek 26 maja zakończono prace brukarskie przy zachodniej ścianie kościoła. Ułożono 90 m2 kostki wraz z obrzeżami. W sobotę 23.05.2009 wykonano prace przygotowawcze i ziemne za pomocą sprzętu ciężkiego. Ładowarki, której operatorem był Marcin Czak użyczył Pan Bronisłąw Cyganik a ciężarówki Pan Tomasz Dzidek. W pracach wzięli udział: Ludwik Ciupek, Kazimierz Filipek, Bruno Dzidek, Franciszek Głaz, Stanisław Sędzik, Karol Bulek, Kazimierz Ryczek, Jan Łapuszek, Adrzej Kubica, Andrzej Berny, Krzysztof Dudek, Leon Grzyska, Henryk Sikora, Andrzej Urbańczyk.
 • Dzień Strażaka
  W dniu 3 maja 2009 roku druhowie z OSP Grojec uroczyście obchodzili święto patrona strażaków św. Floriana. Po uroczystej mszy, którą celebrował proboszcz ks. dr Stefan Dobrzanowski i ks. Henryk odbył się apel podczas którego zostały wręczone poświadczenia ukończenia kursów, odznaczenia i medale, przez Dyrektora Biura ZW ZOSP RP w Krakowie druha Łukasza Smółkę, Prezesa ZG ZOSP RP w Alwerni druha Jana Rychlika i Członka ZP ZOSP RP druha Mieczysława Pawia. Po apelu zorganizowano poczęstunek. Spotkanie umilił grą na akordeonie honorowy Prezes OSP Grojec druh Bruno Dzidek.
 • Rezurekcja
  Ostatni dzień Triduum Paschalnego pełen jest wielkanocnej radości, u której podstaw odnajdujemy cud zmartwychwstania. Poranną mszę rezurekcyjną, którą celebrował ks S. Dobrzanowski (łacińskie słowo resurrectio oznacza 'zmartwychwstanie') poprzedziła uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Tradycyjnie w procesji wzięli udział strażacy i górnicy z pocztami sztandarowymi. Nie zabrakło również dzieci i dorosłych w pięknych strojach krakowskich.
 • Warta przy Grobie Pańskim
  W całej prawie Polsce, a zwłaszcza na Podkarpaciu i Małopolsce od wielkopiątkowego wieczoru aż do rezurekcji, przy urządzonym w świątyni Bożym Grobie stoi zbrojna warta. Najczęściej są to członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w odświętnych mundurach. Wartownicy ci trzymają w ręku drewniane halabardy, dzidy, drewniane lub prawdziwe szable. Stoją na baczność po dwóch lub czterech, a co pewien czas następuje uroczysta zmiana warty: kolejnych strażników przyprowadza dowódca, odbywa się mniej lub bardziej skomplikowany popis musztry, prezentowanie broni itp (Urszula Janicka-Krzywda)
  Również w Grojcu strażacy pełnili w tym roku wartę przy grobie pańskim. Rozprowadzającym był druh Robert Targosz a wartę pełnili: Janusz Bruzda, Stanisław Sędzik, Przemysław Dudek, Artur Targosz, Bruno Dzidek, Ludwik Ciupek, Krzysztof Ciupek, Marta Urbańczyk, Zbigniew Głownia, Kazimierz Wilk, Michał Majewski, Wojciech Zdebik, Krzysztof Odrzywołek, Krzysztof Antoniszak, Krzysztof Dudek, Kazimierz Filipek, Andrzej Stokłosa zmieniając się co pół godziny.
 • Niedziela palmowa
  Niedziela palmowa w tym roku powitała nas piękną pogodą. Wierni zachęceni ciepłymi promieniami słonecznymi licznie przybyli na nabożeństwo o godz. 10.30. Jak co roku, dzieci przedszkolne z pomocą nauczycieli i pań z Koła Gospodyń Wiejskich wykonały palmy wielkanocne. Zwyczaj robienia palm w naszym przedszkolu ma już wieloletnią tradycję. Dobrze, ze jest ona kultywowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zielone, pełne gałazek bukszpanu, kolorowych kwiatów i wstążek górowały nad innymi, zwłaszcza, ze cieszyły bo wykonane zostały własnoręcznie. Barwny korowód procesyjny wzbogaciły dzieci z zespołu Krakowiaczek. Ubrane w tradycyjne stroje krakowskie, przypomniały o pięknej choć zanikającej i zapominanej tradycji.

 • 2009 - 2009 - 2009 - 2009 - 2009 - 2009 - 2009 - 2009 - 2009 - 2009 - 2009 - 2009
 • Barbórka
  4 grudnia 2008 roku już po raz trzeci obchodziliśmy uroczyście górnicze święto. W kościele p.w. Ducha Świętego została odprawiona msza, którą celebrował proboszcz naszej parafii ks. dr Stefan Dobrzanowski oraz gwardian o. Bartłomiej Mazurkiewicz z klasztoru o.Bernardynów z Alwerni.Homilię z tej okazji wygłosił Proboszcz ks. dr S. Dobrzanowski.
 • Święto Zmarłych
  1 listopada o godz. 13:30 na cmentarzu w Grojcu odbędzie się po raz pierwszy uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich zmarłych, na którą zaprasza Proboszcz naszej parafii ks. dr Stefan Dobrzanowski
 • Otwarcie placu zabaw dla dzieci w Grojcu
  2 października 2008 r. został oficjalnie otwarty plac zabaw dla dzieci. Otwarcia dokonał Burmistrz Jan Rychlik i sołtys Pani Teresa Majewska, a pobłogosławił proboszcz ks. dr. Stefan Dobrzanowski
 • Pożegnanie lata - msza dożynkowa

  Popołudniowe uroczystości rozpoczęły się korowodem dożynkowym. W części artystycznej zaprezentował się zespół „Lachy” z Nowego Sącza
 • Dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących

  27 lipca 2008 r. proboszcz naszej parafii ks. S. Dobrzanowski po odprawieniu mszy św. poświęcił pojazdy, którymi licznie przybyli wierni na tą uroczystość
 • Jubileusz 80-lecia Pana I. Woszczyny
  27 lipca 2008 r. w naszej świątyni miała miejsce szczególna uroczystoś - swoje 80-te urodziny obchodził Pan Woszczyna. Człowiek szczególnie zasłużony dla parafii i społeczności lokalnej. Proboszcz ks. Dobrzanowski wręczył jubilatowi list gratulacyjny a piękne kwiaty otrzymał od koła gospodyń i zespołu "Grojcanie".
 • Uroczystości Bożego ciała
  22.05.2008 odbyły się uroczystości "Bożego Ciała"
 • Zielone Świątki - uroczystości odpustowe w Grojcu
  W tym roku uroczystości kościelne w grojeckij parafii miały szczególny charakter. 11 maja 2008 r. o godz. 9:50 z wierzy kościelnej rozległ się hejnach. Na zaproszenie ks. Proboszcza przybyła do nas kapela z Balic
 • Dzień Strażaka w Grojcu
  W dniu 4 maja obchodzony jest Dzień Strażaka. Święto to jak co roku przypada, w dniu naszego patrona Św. Floriana. W tym roku grojeccy strażacy swoje święto obchodzili w niedzielę 3 maja. Wymarsz z remizy, uroczyste nabożeństwo w kościele parafialnym a natępnie wręczenie odznaczeń oraz biesiada - wypełniły ten wyjątkowy dzień.
 • Kwietniowe prace budowlane
  W kwietniu 2008 kontynuowano następujące prace: ułożono 300 m2 kostki brukowej wokół kościoła, rozpoczętu budowę groty, tynkowano wschodnią ścianę kościoła oraz namalowano fresk na budynku plebanii.

 • 2008 - 2008 - 2008 - 2008 - 2008 - 2008 - 2008 - 2008 - 2008 - 2008 - 2008 - 2008
 • Górnicze święto - "Barbórka"
  4 grudnia 2007 roku już po raz drugi obchodziliśmy uroczyście górnicze święto - "Barbórkę". W kościele p.w. Ducha Świętego została odprawiona msza którą celebrował proboszcz naszej parafii ks. Stefan Dobrzanowski oraz gwardian o. Bartłomiej Mazurkiewicz z klasztoru o.Bernardynów. O godz. 17:00 rozpoczęto biesiadę pod nazwą "Druga Karczma Piwna w Grojcu"
 • Kardynał Dziwisz w Grojcu
  W sobotę 10 listopada 2007 roku w kościele parafialnym p.w. Ducha Świetego w Grojcu, odbyła się uroczystość bierzmowania z udziałem J.E.ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Ks. kardynał dokonał również poświęcenia drogi krzyżowej i chrzcielnicy
 • Przekazanie sprzętu ratowniczego z udziałem Ministra RP Pawła Kowala

  7 października 2007 roku miało miejsce uroczyste przekazanie OSP Grojec, sprzętu ratownictwa technicznego zakupionego między innymi z dotacji MSWiA, dzięki wydatnej pomocy w-ce ministra Spraw Zagranicznych RP Pawła Kowala.
 • Poświęcenie Golgoty
  W niedziele 30.09.2007 r. w kościele Parafialnym w Grojcu została poświęcona Golgota. Msza Św. odprawiona została przez księdza kanonika Stefana Dobrzanowskiego proboszcza parafii oraz księdza kanonika Andrzeja Targosza proboszcza parafii Św. Rozalii w Szczecinku.W uroczystej procesji krzyż został przeniesiony i umieszczony na południowej elewacji kościoła.
 • Koncert muzyki baroku w kościele p.w. Ducha Św. w Grojcu
  "Piękno muzyki baroku" to tytuł koncertu w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, który się odbył 2 września 2007 roku w kościele p.w. Ducha Świętego w Grojcu. Organizatorem koncertów jest Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie.

 • OSP GROJEC 1914

  KONTAKT
  REKLAMA
  MEDIA


  Wyślij link    Drukuj  Do góry